Χαρακτηριστικά
Η Κ-ΣΕΠ ως μια έγκυρη και αξιόπιστη ανιχνευτική διαδικασία για την εκτίμηση των συμπεριφορών εκείνων του μικρού παιδιού που συνδέονται με την προαγωγή της κοινωνικο-συναισθηματικής λειτουργίας των παιδιών, διαθέτει πλεονεκτήματα όπως:
![](https://www.k-sep.com/wp-content/uploads/2020/05/04.png)
Εύκολη και γρήγορη συμπλήρωση
![](https://www.k-sep.com/wp-content/uploads/2020/05/04.png)
Δεν απαιτούνται ειδικές γνώσεις
![](https://www.k-sep.com/wp-content/uploads/2020/05/04.png)
Δυνατότητα χρήσης του για όλα τα παιδιά της τάξης ανεξάρτητα από τα επιμέρους χαρακτηριστικά τους
![](https://www.k-sep.com/wp-content/uploads/2020/05/04.png)
Αλλεπάλληλη χορήγησή του στη διάρκεια μιας σχολικής χρονιάς
![](https://www.k-sep.com/wp-content/uploads/2020/05/04.png)
Το μόνο σταθμισμένο ψυχομετρικό εργαλείο στην ελληνική γλώσσα το οποίο καλύπτει οργανωμένα και συστηματικά τις ανάγκες εκτίμησης των κοινωνικο-συναισθηματικών δυνατοτήτων των παιδιών προσχολικής ηλικίας
![](https://www.k-sep.com/wp-content/uploads/2020/05/04.png)
Επιτρέπει στο παιδαγωγικό προσωπικό να καθοδηγήσει και να εφαρμόσει κατά περίπτωση τα προγράμματα ή τις δραστηριότητες εκείνες που θα βελτιώσουν, τόσο σε ατομικό επίπεδο παιδιού όσο και σε ομαδικό επίπεδο τάξης, τις κοινωνικο-συναισθηματικές δεξιότητες και λειτουργία
![](https://www.k-sep.com/wp-content/uploads/2020/05/03.png)